Kiedy jaki kolor szaty liturgicznej?

Jak pewnie zauważył każdy praktykujący katolik, kolory szat liturgicznych zmieniają się wraz z nadchodzącymi świętami czy okresami pokutnymi. Podczas jakich nabożeństw obowiązuje jaki kolor? W trakcie świąt związanych z męką pańską, wykorzystywane są szaty o kolorze czerwonym.

Tak jest na przykład w Wielki Piątek czy w mszach ku Czci Pańskiej, a także w święta męczenników. Najważniejsze są białe szaty liturgiczne.

To one wykorzystywane są w trakcie wszystkich najważniejszych świąt, takich jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Może on zastąpić właściwie wszystkie inne kolory.

Barwa zielona wykorzystywana jest podczas większości mszy niedzielnych w okresie zwykłym. Także podczas dni powszednich kapłani ubrani są właśnie w szaty tego koloru.

Głównie w trakcie Adwentu, czyli radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa i w Wielkim Poście, dominuje barwa fioletowa. Szaty w tej barwie mogą zastępować także czarne szaty pogrzebowe, jako że i fiolet kojarzy się często także z żałobą i godnością.

.

www.srzednicki.pl