Symbolika i podstawowa kolorystyka ornatów

Ornat to szata liturgiczna noszona przez kapłana na albie podczas sprawowania Mszy świętej. Dobór jej koloru zależy od okresu liturgicznego oraz okazji, z której Eucharystia się odbywa. Ornat biały i złoty to tzw.

ornaty uroczyste. Duchowni ubierają je przy okazji ważnych świąt i uroczystości liturgicznych, a także na ceremonie, takie jak na przykład śluby lub chrzty. W okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym są one powszechnie używane.

Ornat złoty może ponadto zastępować wszystkie kolory, poza czarnym i fioletowym. Szaty koloru zielonego są noszone w okresie zwykłym, czyli przez dużą część roku liturgicznego. Nie mają specjalnej symboliki ani przeznaczenia.

Ornaty fioletowe nosi się w okresach pokutnych, takich jak Wielki Post, w Adwencie oraz przy okazji mszy pogrzebowych. Niegdyś na pogrzebach spotykane były okrycia koloru czarnego, jednak teraz wyszły one z użycia. Szaty czerwone wykorzystuje się podczas obchodów Wielkiego Piątku, niedzieli palmowej, świąt związanych z Duchem Świętym oraz wspomnień świętych męczenników.

Kolor ornatu symbolizuje m.in. przelaną na krzyżu krew Chrystusa.

.

www.obcyjezyk.com.pl